Zdravotné benefity plávania, nie len v swim spa

Swim spa bazén môžete využiť okrem rekreácie aj na plavecký tréning. Ide teda o ideálny prostriedok nielen na relaxáciu a potešenie duše, ale aj na utuženie telesného zdravia. Plávanie má totiž v tomto smere mnoho výhod. Poďme si niečo povedať o tých najvýznamnejších z nich.

Posilňuje kardiovaskulárne zdravie

Srdce, ako centrálny orgán našej kardiovaskulárnej sústavy, zohráva v našom zdraví nenahraditeľnú úlohu. Pumpuje do nášho tela krv obohatenú o živiny a okysličuje všetky ostatné orgány. Jeho zdravie by to na pre nás malo byť prioritou číslo jeden.

Tu na scénu vstupuje plávanie. Pre kardiovaskulárne zdravie človeka má obrovský význam. Dôvodov je hneď viacero – v prvom rade plávanie znižuje krvný tlak, ktorý je obrovským rizikovým faktorom vo vzťahu k rôznym ochoreniam srdca. Okrem toho plávanie stimuluje cirkuláciu krvi a zlepšuje jej tok v našom tele. V neposlednom rade ide o perfektný spôsob odbúravania stresu, ktorý tiež vedie k zvýšenému riziku kardiovaskulárnych problémov.

Znižuje riziko cukrovky

Plávanie je vhodným spôsobom utužovania zdravia aj pre pacientov s cukrovkou druhého typu. Má dokonca svoj význam aj vo vzťahu k prevencii tohto ochorenia.

Plávanie totiž pomáha udržiavať optimálnu telesnú hmotnosť, ktorá je dôležitá k celkovému zdraviu a predchádzaniu mnohým komplikáciám. Okrem toho umožňuje cukrovkárom lepšie regulovať hladinu svojho krvného cukru. Mnoho pacientov s týmto ochorením má problémy so svojimi kĺbmi a aj v tomto prípade plávanie vhodnou fyzickou aktivitou, keďže je ku kĺbom mimoriadne šetrné a zlepšuje ich pohyblivosť.

Výrazne znižuje hladinu stresu

Už pri bode o kardiovaskulárnom zdraví sme načrtli, že plávanie pomáha znižovať hladinu stresu. Je preukázané, že ľudia so zvýšenými hodnotami stresového hormónu kortizolu vedia z plávania veľa vyťažiť. Aj krátky tréning po náročnom dni prináša svoje benefity a to ako pre telo, tak aj pre ľudskú psychiku.

Plávanie totiž pomáha vyplavovať hormóny šťastia endorfíny. Súbežne s tým potláča produkciu spomínaného stresového hormónu kortizolu a mysli prináša uvoľnenie. Po plávaní sa teda cítime zrelaxovaní a spokojnejší.

Chudnutie plávaním je efektívne

Každý druh fyzickej aktivity pomáha spaľovať kalórie a tým pádom má svoj význam pri chudnutí. Plávanie je v tomto ohľade ešte o krok vpred, pretože pri ňom zapájame všetky telesné partie a proces spaľovania je tak efektívnejší.

Odpor vody je totiž významným stimulačným prvkom a na jeho prekonanie musíme vyvinúť vyššiu fyzickú aktivitu. Pri tom, samozrejme, spálime viac kalórií. Pravidelný plavecký tréning je teda perfektným spôsobom, ako si udržať zdravú telesnú hmotnosť, prípadne ako ju efektívne dosiahnuť.

Zmierňuje bolesti pri artritíde a bolesti chrbta

Aktívne plávanie zlepšuje cirkuláciu krvi v našom tele. Dobre prekrvené a okysličené orgány fungujú tak, ako majú. Okrem toho tiež rýchlejšie regenerujú. To má svoj význam predovšetkým pri rôznych druhoch bolestí, keďže dobrá cirkulácia, okrem iného, pomáha potláčať stuhnutosť svalov a kĺbov, a tým pádom aj tlmí bolesť. To ocenia predovšetkým ľudia s artritídou a podobnými ťažkosťami, napríklad s bolesťou chrbta. Vyskočená platnička a plávanie tiež „pasujú“ dokopy, keďže lekári na túto diagnózu odporúčajú práve tento druh fyzickej aktivity.

Ako sme uviedli už v bode o cukrovke, plávanie je ku kĺbom šetrné. Vo vode na nich nie je vyvíjaný až taký tlak, ako pri niektorých cvikoch na súši. Práve naopak, zvyšuje sa ich flexibilita a celková pohyblivosť. Okrem toho plávanie pomáha spevňovať naše telo, čo je ďalšou podmienkou jeho optimálneho fungovania.

Ako vidieť, benefitov plávania je viac než dosť. Zrelaxuje a prilepší si pri ňom celé naše telo, ale aj naša psychika. Nie je snáď nič lepšie, než po náročnom dní skočiť do vlastného swim spa bazéna a dať si zopár dĺžok. Nielenže tak urobíte niečo pre svoje fyzické zdravie, ale zahrejete tiež svoju dušu.

NÁŠ SHOWROOM

Kazanská 22
821 06 Bratislava

Kontaktujte nás

Veronika Jassova

Sales Manager
+421 908 140 007
info@hydropoolslovakia.sk

Ildiko Kovalčikova

CEO
+421 907 546 099
kovalcikova@hydropoolslovakia.sk

  Nechajte nám číslo
  a my sa Vám ozveme

  Zavoláme Vám naspať v čo najkratšom možnom čase.

  Mám záujem

   zavolejte nám

   +421 907 546 099

   volajte pondelok až piatok 8-16

   Veronika Jassova

   Sales Manager
   +421 908 140 007
   info@hydropoolslovakia.sk

   Ildiko Kovalčikova

   CEO
   +421 907 546 099
   kovalcikova@hydropoolslovakia.sk

   Zavřít

   Contact us for any inquiry!

   We are happy to go over our product portfolio to explain our brand and benefits or answer any questions you might have. We would love to book a session at our showroom for you to wet-test our products and see our product portfolio.

   Don't hesitate to give us a call at

   Our English hotline:
   +421 907 546 099

   or contact us via email at info@hydropoolslovakia.sk

   You can also get all of the information on our global site.

   Visit global site

   Zavřít